Вернуться на segodnya.ua
Интеллектуальный проект segodnya.ua

"Чума" Альбера Камю, "Просто Християнство" Клайва Стейплза Льюїса

Ярослав Грицак
Ярослав Грицак. Фото: Роман Балук/ZIK

Ярослав Грицак, український історик, директор Інституту історичних досліджень Львівського національного університету ім. Івана Франка

Моя порада – "Чума" Альбера Камю. Вона досить точно описує стан сучасного українського суспільства. Ми завжди думаємо, що чума – це зовні нас, це те, що нас не стосується. А якщо станеться чума, то ми завжди будемо кращі і благородні.

Насправді українське суспільство від чуми ніколи не вилікувалося. Залишаємося зараженими вірусами ХХ століття, найбільш страшними з яких є, очевидно, комунізм і нацизм. Але є і менші віруси. Зрештою, це не тільки проблема України, це і проблема Росії. І те, що ми зараз переживаємо, це є чума. Якщо ми хочемо себе краще зрозуміти і ставитися до себе з більшою вимогливістю, це є цей твір.

А в дні Великодня людям, які хочуть стати добрими християнами, або тим, які ще не знайшли свою дорогу, я раджу книжку Клайва Стейплза Льюїса – того самого, який є автором "Хронік Нарнії". Мало хто знає, що він не тільки написав цю дитячу повість, яка насправді є версією Евангелія. Він був професором Оксфордського університету, до 30 років був атеїстом. Він пережив глибоке навернення. Одна з найкращих книжок, які він написав, називається "Просто Християнство". Це є тексти його передач, які він читав через ВВС британським солдатам, офіцерам, які були на фронті. Це дуже схоже на ситуацію в Україні.

Ці тексти чим добрі? Вони читаються завжди, за будь-яких обставин. Вони сповнені правдивістю, а, з іншого боку, надзвичайним життєвим оптимізмом і навіть гумором. Книга дозволяє побороти депресію, постійно підкреслює, що ми є більші, ніж ми насправді про себе думаємо.

Тобто якщо призадуматися, то "Чума" Камю, якщо побороти депресію, то "Просто Християнство".